خلاق باش

خلاق باش
قیمت: 2500 تومان

مهارتهای زندگی

فهرست 

خلاقیت مهارت است ..................................................... 5

۲۵ راه به افکار خلاق و زیبا ..........................................13

روش‌های افزایش خلاقیت ..............................................21

هفت مانع خلاقیت ........................................................27

۱۰ راه برای این که مثل خلاق­ها فکر کنید ...................33

وقتی خلاقیت نداریم چه کار کنیم؟ .............................41

اندیشیدن مانند دانشمندان .........................................47

 

 

 

 

 

 

 

 

خلاقیت، مهارت است

حسین محبی

 

خلاقیت را به معنای اندیشه برای خلق راه حل نو تعریف می‌کنند. اولین نکته‌ای که در مورد خلاقیت می‌توان گفت این است که خلاقیت در مورد موجود انسانی است. موجودات دیگر هیچ­گونه خلاقیتی ندارند و همه فعالیت‌های آنها با هر درجه‌ای از دقت و ظرافت و پیچیدگی، ناشی از طبیعت و غریزه‌شان است­.

هر انسانی می‌تواند خلاق باشد. خلاقیت متعلق به همه انسان‌هاست. تا این باور در آدمی ریشه نگیرد و به وجود نیاید خلاقیت متولد نمی‌شود:

«نوآوری، ابتکار و خلاقیت سهم من از زندگی است. من می‌توانم خلق کنم. من باید خلق کنم.»

خلاقیت هم درس است و هم مدرس. یادگرفتنی است. هم می‌توان آن را یاد داد و هم می‌توان یاد گرفت. خلاقیت انسان‌ها ذاتی یا مادرزادی نیست، بلکه مهارتی است در کنار سایر مهارت‌های زندگی که می‌توان آن را یاد گرفت و مثل سایر امور آموزشی برای یادگرفتن آن وقت گذاشت، انرژی صرف کرد، برنامه‌ریزی کرد، تلاش و تمرین کرد تا کم کم به ملکه ذهنی تبدیل شود و از قوه به فعل در­آید. خمیرمایه‌اش ذاتی است اما تحققش نه.

خلاقیت، هدف نیست، وسیله است. شاید در مرحله‌ای از تربیت آدمی هدف باشد اما حالت مقطعی دارد، مثل یاد گرفتن زبان، خواندن و نوشتن و حساب و مهارت‌هایی که فرد با یادگیری آنها به عنوان پیش نیازها، مسیر و طریقت خود را می‌تواند بپیماید.

خلاقیت هم ساده و راحت است و هم پیچیده و سخت. بستگی دارد که تو در کجای زمان و مکان ایستاده باشی، در این راه ممکن است بارها و بارها اشتباه بکنی و دوباره برگردی به ابتدای راهی که شروع کرده بودی، راه‌های بسیاری را طی کنی و بروی و به نتیجه‌ای برسی که نتیجه‌ای نداده است و یاد بگیری که این راه، تو را به آن هدف نمی‌رساند، راهش این نبوده و راه دیگری باید رفت.